Hírek, aktualitások

Elhunyt dr. Révész Piroska a Fehér Kereszt Gyermekvédő Alapítvány örökös tiszteletbeli elnöke, a Fehér Kereszt Közhasznú Egyesület alapítója
![]() |
2014. április 11-én, hetvennégy éves korában, hosszú betegség után elhunyt
dr. Révész Piroska
a Fehér Kereszt Gyermekvédő Alapítvány örökös tiszteletbeli elnöke, a Fehér Kereszt Közhasznú Egyesület alapító tagja, pszichológus
|
Révész Piroskának megadatott, hogy szívéhez közel álló tevékenységet végezzen élete során. Munkássága gazdagította a magyar gyermekvédelmi rendszert, új utakon járó, kísérletező kedvével, a családok fejlődésének és a benne élők pszichológiai törvényszerűségeinek tiszteletben tartásával a civil szektorban olyan szakmai alapokat, konvencionális családi értékeket erősítő kezdeményezéseket hozott létre, amely számos szakember szakmai fejlődését határozta meg és sokrétűen fejleszthető gyermekvédő tevékenységet indított el. Sok évtizedes munkája maradandó nyomot hagyott a magyar gyermekjóléti rendszer arculatán.
Elsőként tanítói majd pszichológusi végzettséget szerzett, mert a gyerekek melletti feladatok új és új tudás megszerzésére ösztönözték.
Huszonkét évig dolgozott a Heim Pál Kórház Mentálhigiénés Osztályán, elsősorban családban élő gyermekek pszichiátriai és pszichológiai tüneteinek diagnosztikus és terápiás segítését végezte. Doktori disszertációját volt állami gondozott lányok társadalmi beilleszkedése témakörben készítette.
Kollégáival és nemzetközi szakemberekkel együttműködve - a nem saját gyermekeket nevelő szülők csoportjaiban szerzett tapasztalatokra alapozva - nevelőszülő felkészítő programokat vezettek be a gyakorlatba, megalapozva Magyarországon a hivatásos nevelőszülőség szakmává válását. A családok gyermekmegtartó erejének támogatásának erősítésére hozta létre a Fehér Kereszt Gyermekvédő Alapítványt 1992-ben a Heim Pál Gyermekkórház és az Educom Nevelőszülő Közösség. Révész Piroska vezetésével az alapítvány már a következő évben új preventív szolgáltatást dolgozott ki, melynek lényege: ha a krízishelyzetben lévő szülők a gyermeknevelésben hatékony segítséget kapnak, megelőzhető a gyámhivatali intézkedés, a gyermek családból való kiemelése. A „Fehér Kereszt Modell” eredményeit értékelve megszületett a helyettes szülői szolgáltatás, amelyet már az 1997. évi gyermekvédelmi törvény is nevesített.
dr. Elisabeth Luther az osztrák Eltern für Kinder szakmai szervezet vezetője vendégségben az alapítvány irodájában
|
![]() |
Felismerve, hogy a napközbeni gyermekellátás hiánya mennyi problémát okozhat, 1999-2001 között az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány pályázatának keretében kialakította a Fehér Kereszt pótmama-szolgálatát, mely napközbeni gyermekfelügyeletet biztosított olyan településeken, ahol a gyermekintézmények nem tették lehetővé a szülők munkavállalását. Hálózatba szervezte a családi körülmények között végzett gondozási helyeket, szakmai támogatást és munkalehetőséget nyújtott a feladatra felkészített nőknek.
Az új struktúra később szintén a gyermekjóléti alapellátás része lett, belőle nőtt ki a 2008. évtől a gyermekvédelmi törvényben is szereplő családi napközi hálózat.
Piroska kezdeményezésére jött létre a Fehér Kereszt Baráti Kör Egyesület, mely feladatul tűzte ki az elméleti képzések gyakorlati támogatását, a helyettes szülő és családi napközi hálózatok létrehozatalát. A két szervezet között szoros szakmai kapcsolat volt, együttműködésük a közösen elnyert „Stratégiaváltás” c. uniós projektben teljesedett ki, mely a kisgyermekellátásban a hálózati struktúra elterjesztését célozta meg a feladatra felkészített családi napközi koordinátorok bevonásával.

Hálózati családi napközi koordinátorképzés vizsgája 2007-ben
A képzési tevékenység az évek során sokat fejlődött. Az alapítvány keretei között, az általa kiválasztott neves oktatókkal 2003-ban akkreditált felnőttképző intézményt hozott létre, mely az elmúlt 11 évben módszertani központjává vált a mások gyermekének nevelését végző családi napközi, házi gyermekfelügyelő és helyettes szülői ellátásoknak, melyek végzésére több ezer főt készített fel.
Szakmai érdemeiért dr. Révész Piroska 2011. 04. 21-én Pro Familiis Díj kitüntetésben részesült.

A díj átvételekor, dr. Andráczi-Tóth Veronika minisztériumi főosztályvezető társaságában
Másokért végzett önfeláldozó munkájának erkölcsi, szellemi, és szervezeti eredményei tovább élnek az általa teremtett alapítványi és egyesületi munkában, de személyes jelenléte hiányozni fog. Emlékét örökké őrizzük szívünkben.
A Fehér Kereszt Szervezetek munkatársai, kollégái és tanítványai