Tevékenységünkről

FEHÉR KERESZT BARÁTI KÖR KIEMELTEN KÖZHASZNÚ EGYESÜLET
(rövid név Fehér Kereszt Közhasznú Egyesület)
2001. november 30-án jött létre a Fehér Kereszt Baráti Kör Kiemelten Közhasznú Egyesület, idén ősszel ünnepeljük 15 éves évfordulónkat.
Fő feladatunk az átmeneti gondoskodást nyújtó gyermekfogadó szolgáltatás, a "helyettes szülői" hálózat működtetése. Azoknak segítünk, akik átmenetileg nem tudják ellátni a gyermeküket, s nincs olyan rokonuk, akitől segítséget kérhetnének, vagy fizetős szolgáltatást vehetnének igénybe. Másik fontos tevékenységük a családi napközi szolgáltatás biztosítása, hogy a szülők számára lehetőség legyen szükség esetén napközben segítséget kérni a gyermekeik gondozásához. Tevékenységeinket testvérszervezetükkel a Fehér Kereszt Gyermekvédő Alapítvánnyal szoros együttműködésben végezzük.
Helyettes szülők
Átmeneti gondozással segítjük a gyermek családjában maradását ha például műtét, betegség, lakásprobléma (hajléktalanság, válás, túlmunka, felmondott albérlet, stb.) miatt átmenetileg nem képes a szülő gyermekgondozási feladatait ellátni, igénybe vehető a helyettes szülői szolgáltatás. Ennek útja a gyermekjóléti szolgálaton keresztül vezet, de közvetlenül is lehet a szervező egyesülethez fordulni.
A helyettes szülői szolgáltatást leggyakrabban szociálisan hátrányos helyzetű szülők kérik, számukra sokszor ez a segítség az egyedüli. Előfordul azonban az is, hogy egyébként jó körülmények között élő egyedülálló szülők szorulnak rá, például kórházi, műtéti kezelés miatt vagy külföldről való hazatelepülés közben, illetve haláleset vagy válás utáni krízis miatt.
Az átmeneti gondoskodás igénybe vételének időbeni korlátja van: a törvény egy évet biztosít, amely további fél évvel meghosszabbítható. Az egyesület gyermekelhelyezési szerződései azonban többnyire inkább rövidebb időre szólnak, néhány hétre vagy 2-3 hónapra. Ilyenkor a gyermek helyettes szülőkhöz, befogadó családokhoz kerül. 66 ilyen család van, de a hálózatot egyesületünk folyamatosan bővíteni szeretné. A helyettes szülő azt vállalja hogy készenlétben áll a segítésre, szükség esetén gyermeket fogad. A felkérésre mondhatnak nemet, ha épp nem alkalmas valami miatt számukra a vendég gyerek érkezése. A segítséget kérő család ismerkedő találkozáson vesz részt, amelyre - ha csak lehet - a helyettes szülők otthonában kerül sor. A befogadó család felkérését az egyesület szakemberei végzik, felmérve, hogy melyik gyermeknek melyik helyettes szülőnél lenne a legjobb helye. Az első találkozásnál a befogadó család minden tagjának véleménye számít, így a gyerekeké is, hogy el tudják-e fogadni a vendéget. Az elváláskor két fénykép készül a segítséget kérő szülőről és gyermekéről, egy a szülőnél, egy a gyermeknél marad, amely megkönnyíti az egymástól való távollét idején az emlékezést, a szülő-gyerek kapcsolat folyamatos ébrentartását. Az elválás a szülőnek is és a gyermeknek is nehéz, a gyerek könnyebben elfogadja a helyzetet, ha látja, hogy anyukája megbízik a helyettesben. A kisebbeknek sokat segít a Marék Veronika meséje a "Csibi és Bóbitás", amit a nagynevű írónő kifejezetten a helyettes szülőnél vendégeskedő gyermekeknek írt. A kapcsolattartás az ellátás ideje alatt rendszeres a szülő és a gyermek között (telefon, látogatás, elvitel), aminek gyakorlatát az egyesület a gyermek-elhelyezési szerződésben határozza meg.
Az egyesület feladata a hálózat fejlesztése, további helyettes szülői családok toborzásával és kiképzésével. A helyettes szülői szolgáltatás igénybevétele elsősorban az ellátási szerződést kötött települési önkormányzatok területén lehetséges. Új családok bevonására is elsősorban ezeken a területeken lenne szükség - Bp., II., VI., VII., XI., XIII., XIV., XXI. kerületek, Maglód, Pilisborosjenő, Üröm -, hogy az elhelyezett gyermekek óvodája, iskolája változatlan maradhasson. A helyettes szülővé válás feltétele a megfelelő lakáskörülmények megléte és a háziorvos igazolása alapján megállapított gyermekfogadásra való egészségi alkalmasság, valamint egy 50 órás helyettes szülői tanfolyam elvégzése. A helyettes szülőségre vállalkozók otthonában a befogadott gyermeket a szülőktől külön szobában kell elhelyezni. Ez lehet akár a saját gyermekkel közös is, feltéve, hogy a vendégre 6 m2 szabad terület jut. A tanfolyam elvégzése után a hálózat tagjai lesznek, rendszeres továbbképzésen vesznek részt, készenlétüktől függően bármikor kerülhet hozzájuk gyermek, ha földrajzilag vagy a gyerek korát, egyéb körülményeit tekintve ők a legmegfelelőbbek a helyettesítő gondozásra. Az elmúlt 12 évben átlagosan évi 50 család vette igénybe a helyettes szülői segítséget, a gyermekek több mint 95 %-a visszatérhetett saját vérszerinti családjához.
Családi napközik - 2017. évtől családi bölcsődék
A helyettes szülő szolgáltatás igénybe vételével sikerülhet elkerülni a gyermek családból való kikerülését azáltal, hogy a szülők meg tudják oldani a gyámhatósági intézkedésre okot adó problémáikat. A krízishelyzet kialakulásának megelőzésével is foglalkozik az egyesület. Ehhez tartozik a másik főtevékenységünk, a gyermekvédelmi törvényben a gyermek napközbeni ellátását szolgáló a családi napközi szolgáltatás működtetése. Az egyesület 2003-ban hozta létre az első családi napközijeit, ma tíz szolgáltatás működik hálózatban, hat családi napközi Budapest környéki településeken Fóton, Maglódon, Pilisborosjenőn, Ürömön és Törökbálinton, négy pedig a fővárosban a X., XVII. és XXII. kerületekben. Az egyesületi napközik célja a hiányzó vagy elégtelen kapacitású bölcsődei ellátás pótlása. Rugalmasságára jellemző, hogy megoldást nyújt arra az esetre is, ha a szülő a gyed mellett részállást vállal, vagy képzésben vesz részt és csak a hét néhány napján igényli a napközbeni ellátást. A szülők számára vonzó a kisebb létszámú csoport, a családias ellátás, az egyéni bánásmód, ezért szívesen választják a gyermekek számára első közösségként. 2003. óta működő hálózatunk évente átlagosan 70 gyermek gondozásában segít, segíti a szülők munkavállalását, maga is családbarát munkahelyeket létesít, ahol a sokgyermekes édesanyák saját otthonukban kialakított gondozási helyeken dolgozhatnak. Az egyesület a saját szolgáltatásai mellett a hasonló tevékenységet végzők számára képzési és tanácsadási tevékenységet végez. Legutóbbi projektünk "Családi napközi hálózatok kompetenciáinak erősítése" címmel az országban működő szolgáltatók összefogását kezdeményezte. A Norvég Civil Alap támogatásával létrejött csanahalo.hu honlap a szakmai műhelyek eredményeinek közzétételével hozzájárul az ellátás minőségének javulásához. A projekt honlapja: www.csanahalo.hu
Családi napköziből 2017. évtől családi bölcsődékké alakultunk. Ürömi telephelyünk megszünt, helyette Pécel közelében nyílt új Pöttömkert családi bölcsődénk Budapest XVII. kerületében.
2009-től szerkesztjük a helyettes szülő honlapokat, 2014. évtől a jogszabályban előírt tanfolyam indítási engedélyekkel felkészítő képzéseket szervezünk a helyettes szülői feladatra vállalkozók számára. 2014-2017. között családi napközi tanfolyamokat szerveztünk, a végzett hallgatók a képzés után is igénybe vehetik a díjmentes mentori szolgáltatást, a tapasztalataik megosztására szolgáló fórum jelenleg is működik a több mint 600 fős feherkeresztinfo levelezőlistán.